Fyzika 7. třída, 2. pololetí

 


Dráha rovnoměrného pohybu

Dráhu s, kterou urazí těleso rychlostí v za čas t, vypočítáme podle vzorce:

s = v . t

Dráha rovnoměrného pohybu odpovídá v grafu časového průběhu rychlosti obsahu obdélníku. Dráha tělesa bude větší, když se bude těleso pohybovat rychleji nebo delší dobu.

Grafem časového průběhu dráhy rovnoměrného pohybu je úsečka, která není rovnoběžná s časovou osou. Čím je rychlost pohybu větší, tím má úsečka větší sklon, je strmější.

Graf časového průběhu dráhy nebo vzdálenosti tělesa nemusí začínat v počátku souřadného systému – když třeba auto vyjede až po několika sekundách nebo cyklista má několik metrů náskok.

 

Dráha nerovnoměrného pohybu

Dráha nerovnoměrného pohybu odpovídá stejně jako u rovnoměrného pohybu ploše pod křivkou v grafu časového průběhu rychlosti. Z grafu je vidět, že dráha s závisí na době pohybu a na průběhu rychlosti.

Grafem časového průběhu dráhy bude křivka, která znázorňuje časový průběh rychlosti.

 

Výpočet doby rovnoměrného pohybu

Použijeme vzorec:

t = s/v   (t je čas, s je dráha, v je rychlost)

 

Síla a její účinky

Síla je spojená se vzájemným působením těles. Když stojí váza na stole, dotýkají se přitom dvě tělesa – váza a stůl. Váza působí na stůl a stůl působí na vázu. Mezi oběma předměty vzniká síla. Tento jev nazýváme vzájemné silové působení. Tato dvě tělesa sice na sebe vzájemně působí, ale nepohybují se. Jedná se o statické působení těles.

Statické působení může být i v jedoucím vozidle, a to mezi řidičem a sedačkou, mezi řidičem a volantem na rovné silnici.

Jestliže se tělesa při vzájemném působení vzhledem k sobě pohybují, je to působení dynamické. Příkladem může být, když na podlahu spadne kámen, fotbalista kopne do míče.

Nejčastěji na sebe působí tělesa při vzájemném dotyku. Ke vzájemnému působení těles ale může dojít i na dálku. Zde působí silové pole. Ta existují tři – gravitační, elektrické a magnetické.

Gravitačně na sebe působí Země a Měsíc. Elektrické pole se projeví silovým působením mezi dvěma zelektrizovanými mikrotenovými sáčky. Vzájemné gravitační působení těles ve vesmíru vedlo ke vzniku soustav těles – naše sluneční soustava, Galaxie atd.

Jaké jsou účinky síly

Jedním z účinků síly je deformace neboli změna rozměrů a tvarů těles. Deformace může být dočasná (natažení pružiny) nebo trvalá (zmáčknutí kuličky z plastelíny).

Deformace může být dobře viditelná na pohled (zmačkaný kus papíru), ale i na první pohled neviditelná. Ale kdybychom měli citlivé přístroje, tak bychom změřili, že i váza na stůl působí určitou deformaci.

Někdy síla může způsobit změnu pohybu tělesa. Jedná se o pohybové účinky síly. Je to například v případě, když hodíme míč na podlahu.

Znázornění síly

Síla je fyzikální veličina, která charakterizuje vzájemné působení těles. Označujeme ji písmenem F.

Jednotkou síly je newton, značka N.

Jeden newton (1 N) je přibližně síla, kterou vynaložíme, abychom zvedli závaží o hmotnosti 100 g.

Většími jednotkami jsou kilonewton (kN) a meganewton (MN). Milinewton označujeme mN.

  • 1 nN = 0,001 N (1 milinewton = 0,001 newtonů)
  • 1 kN = 1 000 N (1 kilonewton = 1 000 newtonů)
  • 1 MN = 1 000 000 N (1 meganewton = 1 000 000 newtonů)

Účinky síly záleží na její velikosti. Čím větší síla, tím větší účinek síly na deformaci nebo pohyb těles.

Gravitační síly působí mezi každými dvěma tělesy. Čím větší je jejich hmotnost a menší jejich vzdálenost, tím je síla větší. Nejvíce je to patrné u nebeských těles, která na sebe působí obrovskou silou. Pokud má člověk hmotnot 50 kg, tak je k Zemi přitahován silou asi 500 N.

Dvě síly, které mají stejnou velikost a stejný směr, mohou mít ale jiné účinky. Účinky totiž záleží i na bodu, ve kterém síla působí. Tento bod se nazývá působiště síly. Na poloze působiště síly závisí, zda má síla posuvný, nebo otáčivý účinek.

Přímka, v níž síla působí, se nazývá nositelka síly. Sílu můžeme posunovat podél její nositelky bez změny účinku.

Skládání rovnoběžných sil

Skládání sil je postup, kterým se nalezne jediná síla, která má stejné účinky jako několik jiných skládaných sil. Výsledkem je výslednice sil neboli výsledná síla.

F = F1 + F2

Výslednicí rovnoběžných sil stejného směru, které působí na jedno těleso, je síla velikosti rovnou součtu sil. Výslednice má stejný směr jako původní síly. Příkladem je situace, kdy na siloměr zavěsíme závaží a pak přidáme ještě další. Siloměr se prodlouží. Síly, které na něho působí, mají stejný směr.

Fv = Fb – Fa

Výslednicí rovnoběžných sil opačného směru je síla s velikostí rovnou rozdílu větší a menší síly. Výslednice má směr větší síly. Příkladem může být přetahovaná, kdy jedno družstvo táhne za provaz z jedné strany a druhé družstvo z druhé strany.

Skládání různoběžných sil

Výslednicí dvou různoběžných sil se stejným působištěm je síla, kterou můžeme určit graficky jako úhlopříčku rovnoběžníku vycházejícího ze společného působiště.

Působí-li na jedno těleso více různoběžných sil, může se stát, že výslednicí je nulová síla. Těleso je pak v klidu.

Když se řekne, že je těleso v rovnováze, znamená to, že je v klidu nebo se pohybuje rovnoměrným přímočarým pohybem. Jednou z podmínek rovnováhy je nulová výslednice všech sil, které na těleso působí. 

Setrvačnost, síla a změny pohybu, akce a reakce

Setrvačnost

Předměty se samy do pohybu neuvedou. Aby puk letěl do branky, musíme odpálit hokejkou. Tím mu dodáme určitou rychlost. Znamená to, že na předmět je třeba působit silou, aby se dalo do pohybu. Puk na ledě urazí určitou vzdálenost, než se zastaví (ne nutně v brance). Přitom ho brzdí vzduch a led. Zároveň zde působí zákon setrvačnosti, který jako první vyjádřil Galileo Galilei:

Těleso setrvává v klidu nebo v pohybu rovnoměrném přímočarém, pokud není nuceno tento stav změnit působením jiných těles.

Pokud je výslednice sil působících na těleso nulová, je těleso v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Jaké jsou důsledky zákona setrvačnosti:

  • Když zakopneme, padáme dopředu.
  • Když nám podjedou na ledě nohy, spadneme na záda.
  • Když narazí auto do překážky, nepřipoutané osoby v něm se pohybují dopředu, mohou narazit na volant, proletět sklem.
  • Máváme prachovkou, abychom z ní odstranili prach.
  • Před vstupem na pohyblivé schody se nesmíme zastavit.
  • Při prudkém brzdění v autobuse nás to žene dopředu. Pokud bychom se nedrželi madla, spadneme.

Galileo Galilei (1564-1642)

  • Toskánský astronom, filosof, fyzik
  • Podporoval Koperníkům heliocentrický systém.
  • Za nedovolené publikování svých vědeckých názorů byl dvakrát postaven před inkviziční soud a odsouzen. Trest žaláře mu byl zmírněný na domácí vězení, ve kterém byl držen až do své smrti.

Síla a změny pohybu

Výsledná síla, která působí ve směru rychlosti, tělese urychluje (roztlačení sáněk na sněhu)

Výsledná síla, která působí proti směru rychlosti, těleso zpomaluje (tenista nadhodí při podání tenisový míček vzhůru. Ten se stále zpomaluje, až se zastaví. Působí na něho tíhová síla.

Výsledná síla, která je kolmá ke směru rychlosti, zakřivuje trajektorii tělesa (oběh Měsíce okolo Země – gravitační síla zde působící je stále kolmá k Zemi)

Výsledná síla, která působí jiným směrem, než je směr rychlosti a směr kolmý k rychlosti, má dva pohybové účinky. Jedním je zakřivení trajektorie, druhým je změn velikosti rychlosti. Podle směru výsledné síly se může rychlost buď zvětšit, nebo zmenšit.

Čím větší je výsledná síla, tím větší jsou pohybové účinky.

Čím větší je hmotnost tělesa, tím menší jsou pohybové účinky.

 

Akce a reakce

Dvě tělesa na sebe navzájem působí stejně velkými silami opačného směru. Tyto síly nazýváme akce a reakce. Obě síly mají společnou nositelku, působí současně. Vždy působí na různá tělesa, proto se neruší.

Zákon akce a reakce poprvé vyslovil Isaac Newton.

Isaac Newton (1643-1727)

  • Anglický fyzik, matematik, astronom, teolog.
  • Jeho pojetí světa se stalo základem racionalismu a osvícenství.
  • Sestrojil první zrcadlový dalekohled. Objevil sextant.
  • Objevil tři pohybové zákony – zákon setrvačnosti, zákon síly a zákon akce a reakce.
  • Vedl jako předseda anglickou Královskou společnost. Byl poslancem anglického parlamentu.

 

Tíhová síla a těžiště

Všechna volná tělesa padají k Zemi. Síla, která to způsobuje, se jmenuje gravitační síla. Zákon o gravitačním působení těles pochází ze 17. století a formuloval ho Isaac Newton. Prý ho k tomu inspirovalo padající jablko.

Gravitační síla je nepatrná, není-li hmotnost alespoň jednoho z těles obrovská. To platí například ve vesmíru u vesmírných těles, která na sebe působí obrovskou gravitační silou.

Pro výpočet gravitační síly se používá vzorec: Fg = m . g (m je hmotnost tělesa a g je konstanta). Když roztočíme bandasku s vodou, tak voda z ní nevyteče, protože kromě gravitační síly na ní působí ještě síla odstředivá. Čím rychleji budeme s bandaskou točit, tím bude odstředivá síla větší. Jestliže bude odstředivá síla v bandasce větší než síla gravitační, voda z ní při točení nevyteče. Odstředivá síla je tím větší, čím je dále těleso od osy otáčení. V ose otáčení odstředivá síla nepůsobí.

Země se otáčí okolo své osy. Všude kromě pólů zde působí i odstředivá síla. Gravitační síla Fg směřuje do středu Země. Odstředivá síla Fo je kolmá k ose Země. Výslednicí těchto dvou sil je síla FG neboli tíhová síla. Tato síla působí na všechna tělesa na zemském povrchu. Tíhovou sílu lze vypočítat podle vzorce FG = m . g, kde g se rovná 9,81 N/kg, tedy přibližně 10 N/kg. Konstanta g se nazývá tíhové zrychlení. Určuje, je se tělesa zrychlují při volném pádu.

Tíhovou sílu například měříme i tehdy, když se vážíme na osobní váze.

Působištěm tíhové síly je těžiště. Každé těleso má jen jedno těžiště. Těžiště může ležet i mimo těleso. Poloha těžiště závisí na rozložení látky v tělese. Těleso zavěšené nad těžištěm zůstává v klidu.

Tlak a tlaková síla

Tlaková síla působí kolmo na plochu. Její účinky popisuje tlak, který označujeme písmenem p. Vypočítáme ho podle vzorce p = F/S, kde F je tlaková síla a S je obsah plochy, na kterou tlaková síla působí. Jednotkou tlaku je pascal (Pa). Tlak se zvýší zmenšením plochy. Tlak lze také ovlivnit velikostí tlakové síly.

Setrvačnost

Aby se nějaký předmět dal do pohybu, musí na něho silou působit jiný předmět. Italský vědec Galileo Galilei vyjádřil jako první zákon setrvačnosti: Těleso zůstává v klidu nebo pohybu rovnoměrném přímočarém, pokud není nuceno tento stav změnit působením jiných těles. Jinak řečeno – pokud je výslednice sil působících na těleso nulová, je těleso v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Důsledky zákona setrvačnosti jsou – když zakopneme, padáme dopředu. Když nám podjedou nohy na ledu, padáme na záda. Když narazí auto do přepážky, tak nepřipoutané osoby v něm se pohybují dopředu. Mácháme prachovkou, abychom z ní odstranili prach. Před vstupem na pohyblivé schody se nesmíme zastavit.

Síla a změny pohybu

Když na těleso nepůsobí žádné síly, tak je v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu. Vzájemné silové působení těles se projevuje deformačními nebo pohybovými účinky.

·        Výsledná síla, která působí na těleso ve směru rychlosti, těleso urychluje.

·        Výsledná síla, která působí proti směru pohybu tělesa, těleso zpomaluje.

·        Výsledná síla, která je kolmá ke směru rychlosti, zakřivuje trajektorii tělesa. Síla, která působí zakřivení trajektorie, působí vždy ke středu zakřivení, a proto ji nazýváme silou dostředivou.

·        Výsledná síla, která působí jiným směrem, než je směr rychlosti a směr kolmý k rychlosti, má dva pohybové účinky. Jedním je zakřivení trajektorie, druhým změna velikosti rychlosti. Podle směru výsledné síly se může rychlost buď zvětšit, nebo zmenšit. Čím větší je výsledná síla, tím větší jsou pohybové účinky. Čím je větší hmotnost tělesa, tím jsou menší pohybové účinky.

Otáčivé účinky síly

Pohybové účinky síly se mohou projevit nejen změnou rychlosti či změnou směru pohybu těles, ale také roztočením tělesa, zrychlením nebo zpomalením jeho otáčení, či zastavením otáčení tělesa. Jsou to otáčivé účinky síly.

Rameno síly r je vzdálenost nositelky síly od osy otáčení.

Moment síly M je fyzikální veličina. Je to součin ramene síly a síly. Platí vzorec M = r . F, kde r je rameno síly a F je síla. Jednotkou je newtonmetr N.m.

Síla způsobuje změny posuvného pohybu, moment síly způsobuje změny otáčivého pohybu. Moment síly je vektorová veličina jako rychlost a síla.

K otáčení se s výhodou používá dvojice sil. Jsou to dvě rovnoběžné, stejně veliké síly opačného směru, s různými nositelkami. Rovnováha je stav, při které je těleso v klidu. Podmínkami rovnováhy jsou nulová výslednice sil a nulový moment síly.

Moment síly se využívá například – nůžky, lis na ovoce, mlýnek na maso.

Smykové tření

Když chceme pohybovat s nějakým tělesem, musíme k tomu vyvinout sílu – někdy větší, někdy menší. Smykové tření vzniká, když se dvě tělesa z pevných látek po sobě smýkají. Projevuje se silou působící proti směru pohybu nebo silou, která brání tělesu v pohybu a která se nazývá třecí síla. Klidová třecí síla je větší než třecí síla při pohybu. Třecí síla závisí na povrchu obou těles, ale nezávisí na velikosti styčných ploch a na rychlosti, kterou se po sobě tělesa pohybují.

Naši předkové využívali tření k rozdělávání ohně.

Valivé tření

Jedním z největších vynálezů lidstva je vynález kola, které usnadňuje pohyb na zemi. Využívá totiž tzv. valivé tření, které vzniká, když se tělesa z pevných látek po sobě odvalují. Vzniká třecí síla, která působí proti pohybu, ale je mnohem menší než u smykového tření. Valivé tření je možné vidět u koule, válce či kužele. Valivé tření se využívá i u kuličkových ložisek.

Tření je důležití například při chůzi po ledě. Aby se nám bota neklouzala, využíváme nesmeky nebo posypeme led pískem.

I při pohybu pevných těles v kapalinách nebo plynech vzniká síla proti pohybu – odpor prostředí. Závisí na rychlosti tělesa a na jeho tvaru.

Kapaliny

Molekuly kapalin jsou stejně jako molekuly plynů či molekuly pevných látek v neustálém pohybu, který je neuspořádaný. Udržují se v přibližně stejných vzdálenostech od sebe. Nejsou vázány na jedno místo a mohou po sobě klouzat.

Molekuly na sebe působí odpudivými silami, jsou-li u sebe moc blízko. Naopak jsou-li od sebe daleko, působí na sebe přitažlivými silami.

Kapaliny jsou tekuté, mají tvar podle nádoby. Jsou nestlačitelné. Důsledkem sil mezi molekulami kapalin je pružná blána na povrchu kapaliny. Její vlastnosti popisuje fyzikální veličina – povrchové napětí. Například kapky rtuti se na podložce neroztečou, ale díky povrchovému napětí si udržují svůj oblý tvar. Nebo u starších stanů se povrchového napětí využívalo při dešti. Dokud jste se stanu nedotkli, tak do něho voda nezatekla. Jakmile jste se ale stěny stanu dotkli, tak voda tím místem začala do stanu protékat.

Závislost hustoty kapalin na teplotě

Hustota kapalin se při zvýšení teploty zmenšuje. Výjimkou je voda – její hustota se při zvýšení teploty mezi 0 °C až 4 °C zvětšuje a objem zmenšuje. Hustota vody je největší při teplotě 4 °C. Tato výjimka se nazývá teplotní anomálie vody. Díky ní přežívají vodní živočichové v rybnících či řekách během zimy, kdy voda zamrzá, protože u dna nikdy nezamrzne.

Kapilární jevy

Na molekulu vody působí silami okolní molekuly. U povrchu vody na molekuly působí i molekuly vzduchu. U stěny nádoby působí na molekuly vody i molekuly látky, ze které byla nádoba vyrobena. Síly od molekul atomů stěn nádoby jsou větší než síly mezi molekulami kapaliny, takže se hladina kapaliny zvedne a smáčí stěny nádoby.



Pokud bychom do této kapaliny v nádobě ponořili kapiláru, tedy tenkou skleněnou trubičku o průměru sotva 1 mm, tak se stane to, že kapalina kapiláru zaplní. Jedná se vzlínání vody. Tohoto jevu využívají například zemědělci. Po setí se pole válcuje. V udusané půdě se vytvářejí kapiláry a těmi voda stoupá k semenům a urychluje jejich klíčení. Naopak po sklizni se pole rozoře, aby se kapiláry přerušily a aby se odpařováním neztrácela půdní vlhkost.

Jestliže ale na molekuly kapaliny v nádobě působí menší síly od okolních molekul, tak ke smáčení stěn nádoby nedochází, ale hladina u stěny nádoby poklesne – nesmáčí stěny nádoby. Tento jev je viditelný například u rtuti. Když bychom do takové kapaliny dali úzkou kapiláru, bude hladina kapaliny v kapiláře níže než hladina tekutiny.



Hydrostatický tlak

Tlaková síla působí i na tělesa ponořená v kapalině. Například potápěči musejí mít v hloubce speciální oblek a různé vybavení, které je chrání před obrovskou tlakovou silou.

Na kapalinu v nádobě působí tíhová síla. Kapalina působí na dno tlakovou silou, která se rovná této tíhové síle. Důsledkem tíhové síly je tlak v kapalině, který nazýváme hydrostatický tlak. Čím větší hloubka, tím větší hydrostatický tlak.

Vzorec pro hydrostatický tlak: p = h . ρ . g, kde h je výška sloupce hladiny, ρ je hustota kapaliny a g je tíhové zrychlení.

Příkladem působení hydrostatického tlaku je zkáza ponorky Titan v roce 2023, která s pěti lidmi na palubě jela na prohlídku vraku lodi Titanic. Nevydržela však obrovský hydrostatický tlak a implodovala. Ponorka byla vyrobena z materiálu, jenž obsahoval uhlíková vlákna, a měla odolávat hydrostatickému tlaku v hloubce 3 000 metrů. Nebyla však nikdy na tuto skutečnost certifikovaná regulačním úřadem. Všichni cestující museli před nástupem na palubu podepsat prohlášení, že jsou obeznámeni s tím, že se jedná o experimentální plavidlo. Za svou cestu ponorkou každý z cestujících zaplatil 250 000 dolarů.

V hloubce 3 341 metrů se ponorka Titan odmlčela a další 4 dni se po ní pátralo. V takové hloubce se hydrostatický tlak pohyboval na hodnotě 400 atm, což je 40 milionů Pascalů. Ponorka tento tlak nevydržela a došlo k implozi, což je opak exploze. Při implozi se těleso zbortí do vlastního objemu, jakoby se zhroutí do sebe.

Spojené nádoby

Hladiny kapaliny ve spojených nádobách se ustálí ve stejné výšce. Znamená to, že v každé nádobě je stejný hydrostatický tlak. Tento jev se využívá například v sifonech umyvadel a WC, v konvicích, u hadicové vodováhy a ve zdymadlech. Spojené nádoby ale musejí být přitom naplněné stejnou kapalinou, aby došlo k tomuto jevu.

Jevu spojených nádob využívají i artéské studně, které čerpají vodu z velkých hloubek – z 50 až 300 metrů.

Spojené nádoby jsou dvě či více nádob, v nichž po naplnění kapalinou vystoupí hladina do stejné výšky. Výška hladin ve spojených nádobách je důsledkem hydrostatického tlaku, jehož velikost závistí na hloubce a ne na množství kapaliny.

Když ve spojených nádobách nebude stejná kapalina, pak hladiny v nádobách nebudou stejně vysoko. Výš bude hladina té kapaliny, která má nejmenší hustotu. Níže pak bude kapalina s větší hustotou. To proto, aby se hydrostatické tlaky vyrovnaly.

Archimédův zákon

Archimédes byl řecký matematik, vědec a filozof. Žil v Syrakusách v 3. století př. n. l.

Vztlaková síla působící na těleso v kapalině je rovna tíhové síle, která by působila na kapalinu s objemem ponořené části tělesa. Pro vztlakovou sílu platí: Fvz = V . ρ . g, kde V je objem ponořené části tělesa, ρ (čti ró) je hustota kapaliny a g je konstanta (9,81 N).

Vztlaková síla nezáleží na hloubce, v níž je těleso ponořeno. Záleží ale na hustotě kapaliny. Archimédův zákon využívají plavci a ryby. Ryby mají plynový měchýř v těle, kterým mohou regulovat, jak hluboko se ponoří. Když objev měchýře zmenší, ponoří se hlouběji. Když ho zvětší, tak vyplavou. To platí i pro plavce – když se nadechne, lépe plave. Když vydechne, může se ponořit více do vody.

Plavání těles

Na těleso v kapalině působí tíhová síla směrem dolů a vztlaková síla směrem vzhůru.

  • Pro tíhovou sílu platí: FG = m . g = V . ρtělesa . g
  • Pro vztlakovou sílu platí: Fvz = V . ρkapaliny . g

V obou vzorcích je stejný objem tělesa V a stejná konstanta g, liší se pouze hustotami.

  • Těleso se proto potopí, když tíhová síla bude větší než síla vztlaková. K tomu dojde, když hustota tělesa bude větší než hustota kapaliny (typické pro železný hřebík).
  • Těleso se bude vznášet, když tíhová síla bude stejně velká jako vztlaková síla. Hustota tělesa se přitom bude rovnat hustotě kapaliny.
  • Těleso bude stoupat k hladině, když tíhová síla bude menší než vztlaková síla. Přitom bude hustota tělesa menší než hustota kapaliny (typické pro dřevěnou špejli). Těleso se částečně vynoří z kapaliny a zmenší se objem jeho ponořené části. Tím se zmenší vztlaková síla a vynořování pokračuje tak dlouho, až se tíhová síla a vztlaková síla vyrovnají. Těleso pak bude plavat.

Ponorky

Archimédův zákon využívají ponorky. Mají nádrže – tzv. vodní přítěž. Při ponořování se do této nádoby napustí voda, čím se zvětší hustota ponorky, převládne tíhová síla a ponorka se ponoří. Při vynořování se nádrže vypustí naplněním vzduchu. Hustota ponorky se zmenší, vztlaková síla bude větší než tíhová síla a ponorka se vynoří.

Pascalův zákon

Působí-li na kapalinu v uzavřené nádobě vnější tlaková síla, zvýší se tlak ve všech místech kapaliny stejně.

Tlak v kapalině je tvořen tíhovou sílou. Jedná se o hydrostatický tlak. Když ale začneme kapalinu v nádobě stlačovat pístem, tlak v nádobě bude součtem hydrostatického tlaku a tlaku vyvolaného vnější silou.

Pascalův zákon se využívá pro hydraulické brzdy v autě, hydraulický zvedák auta, v hydraulických lisech. 

Plyny

Atomy a molekuly plynu se neustále neuspořádaně pohybují, jejich vzájemné vzdálenosti nejsou stálé. Plyn plní vždy celý objem nádoby. Plyny jsou stlačitelné a tekuté. Rozpínavost i tlak plynu jsou důsledkem pohybu molekul.

Atmosférický tlak a jeho měření

Nad námi je atmosféra, složená z různých atomů a molekul (kyslík, vodík, dusík). Na všechny tyto atomy a molekuly působí tíhová síla. Důsledkem toho je značný tlak vzduchu u povrchu Země. Nazýváme ho atmosférický tlak značíme ho pa. Atmosférický tlak je obdobou hydrostatického tlaku v kapalinách.

Atmosféra působí na každý čtverečný centimetr povrchu našeho těla takovou silou, jako kdyby na něm bylo položeno závaží o hmotnosti 1 kg. Takto velký atmosférický tlak je i v uvnitř těla. Oba tlaky působí proti sobě, takže výslednice je nulová. Rychlé změny atmosférického tlaku si ale lze uvědomit například při letu letadlem, když nám zalehne při vzletu v uších a nutí nás to polykat, abychom tlaky vyrovnali. Je tomu tak proto, že tlaková síla zevnitř je větší než ta uvnitř.

Velikost atmosférického tlaku je cca 100 kPa. Záleží i na počasí. Proto se podle něho předpovídá počasí.

Atmosférický tlak je nejvyšší u hladiny moře, s přibývající nadmořskou výškou klesá.

Barometr

Přístroj, který používáme pro měření atmosférického tlaku. Používá se pérový barometr, zvaný aneroid. Uvnitř má plochou kovovou krabičku, ze které je vyčerpán vzduch. Pružná podstava krabičky je zvlněná a její prohnutí se mění se změnou atmosférického tlaku. Tato změna je přenášena pákovým zařízením na ručičku na stupnici.

Dříve se používal rtuťový barometr na základě původního Toricelliho pokusu. Kvůli jedovaté rtuti se ale už nepoužívá.

Atmosféra Země a meteorologie

Atmosféra je vzduchový obal Země. S rostoucí výškou od povrchu Země se zmenšuje hustota vzduchu a tím také jeho tlak. Atmosféra postupně řídne a přechází do meziplanetárního prostoru. Přesnou hranici atmosféra nemá.

I teplota vzduchu v atmosféře je různá. Atmosféra se skládá z troposféry, stratosféry, mezosféry, termosféry a exosféry.

Nejnižší vrstvou atmosféry je troposféra, dosahuje asi 18 km výšky. Její horní hranice se mění podle zeměpisné šířky a ročního období. Její teplota není stálá a klesá s výškou až k hodnotě minus 60 °C. V troposféře probíhají všechny jevy, které sleduje meteorologie.

Meteorologie – využívá teplotu, tlak a vlhkost vzduchu, proudění vzduchu (rychlost a směr větru), oblačnost, srážky.

Prouděním vzduchu v atmosféře vznikají na různých místech na Zemi atmosférické fronty, které oddělují dvě vzduchové oblasti o různé teplotě – oblast teplého a studeného vzduchu. Při přechodu fronty na určitým územím, se mění hodnoty tlaku vzduchu.

Tlak vzduchu se měří barometrem.

Stratosféra – je v ní ozonová vrstva, která chrání povrch Země před ultrafialovými paprsky slunečního záření.

Mezosféra – má dobrou elektrickou vodivost, je tu totiž hodně volných iontů a volných elektronů. V mezosféře také shoří padající meteoroidy.

Termosféra – vyskytuje se tu polární záře.

Archimédův zákon pro plyny

Vztlaková síla působící v atmosféře na těleso je rovna tíhové síle, která by působila na vzduch s objemem tělesa.

Pro vztlakovou sílu platí: Fvz = V . ρ . g, kde V je objem tělesa, ρ je hustota vzduchu a g je konstanta.

Atmosférický tlak s výškou klesá. V okolí horní části každého tělesa v atmosféře je nižší tlak než v okolí jeho dolní části. Výslednice vztlakových sil míří svisle vzhůru a nazývá se vztlaková síla. Je-li průměrná hustota tělesa menší než hustota vzduchu, těleso v atmosféře stoupá. To platí pro některé plyny – helium, ale i pro teplý vzduch.

Tohoto jevu se využívá pro horkovzdušné balony.

Přetlak, podtlak, vakuum

Přetlak – rozdíl tlaku plynu a atmosférického tlaku. Tlak plynu je v tomto případě větší. K měření přetlaku se používají manometry. Přetlaku se využívá v pneumatikách, v domácí vodárně, musejí s ním pracovat potápěči.

Podtlak – má-li plyn v nádobě tlak nižší, než je atmosférický tlak. Využívá se u pump, vysavače, přísavky, ancistrus.

Vakuum – neboli vzduchoprázdno. Tlak se zde blíží hodnotě 0 Pa. Dosáhnout ho lze vývěvou.

Proudění vzduchu

V atmosféře se vzduch pohybuje díky rozdílu tlaků a teploty. Rozdíl tlaku je způsoben počtem molekul v jednotce objemu. Pokud bychom měli nádobu s menším množstvím molekul a druhou nádobu s větším množstvím molekulu a udělali bychom mezi nimi přepážku a v té díru, tak by molekuly z nádoby, kde je jich více, pronikaly do nádoby s menším obsahem molekul tak dlouho, až by se jejich počty vyrovnaly.

Brownův pohyb – náhodný pohyb mikroskopických části v kapalině nebo plynu. Rychlost zde záleží na teplotě.

Na meteorologických mapách zobrazují proudění vzduchu izobary – jsou to čáry spojující místa se stejným atmosférických tlakem.

Anemometr – přístroj měřící rychlost větru.

Proudění vzduchu se využívá pro větrné mlýny, větrné turbíny, plachetnice, letadla.

Aerodynamický vztlak – vzniká při vzájemném pohybu vhodně tvarovaných těles a vzduchu. Např. u létacího draka nebo letadel. Využívají ho i ptáci a vrtulníky. 

Světelné jevy

Přímočaré šíření světla, rychlost světla

Zdroji světla mohou být rozžhavená tělesa – Slunce, plamen svíčky, tak i tělesa nerozžhavená – zářivka, světluška. Svítit mohou i tělesa osvětlená – Měsíc, osvětlená bílá zeď.

Bodovým zdrojem nazýváme zdroj světla, jehož rozměry jsou zanedbatelné vzhledem ke vzdálenosti – pouliční lampa, hvězda. Ostatní zdroje jsou plošné nebo prostorové.

Optická prostřední mohou být průhledná – vzduch, čisté sklo. Mohou být i průsvitná – kouř, mlha, nebo neprůhledná – dřevo, keramika.

Světlo se šíří přímočaře. Rychlost šíření světla ve vakuu je 300 000 kilometrů za sekundu, v ostatních průhledných prostředích je menší.

Stín je prostor za tělesem, do něho neproniká světlo ze zdroje. Prostor, do kterého proniká světlo pouze z některého z více zdrojů nebo z části plošného zdroje, se nazývá polostín.

Zatmění Slunce nastává, kdy se před sluneční kotouč nasune Měsíc. Z míst na Zemi, která jsou ve stínu, pozorujeme úplné zatmění Slunce. Z míst, kde je polostín, vidíme částečné nebo prstencové zatmění Slunce.

Když se Měsíc dostane do stínu Země, pozorujeme zatmění Měsíce. Je-li Měsíc celý ve stínu, jde o úplné zatmění Měsíce. Není-li Měsíc celý ve stínu, pozorujeme částečné nebo polostínové zatmění Měsíce.

Změny osvětlení viditelné části Měsíce způsobené změnami vzájemné polohy Slunce, Země a Měsíce, nazýváme fázemi Měsíce. Vystřídají se za 29,5 dne. Nejvýznamnějšími fázemi jsou nov, první čtvrť, úplněk a poslední čtvrť. Pomocí dalekohledů lze pozorovat i fáze Merkuru a Venuše.

Odraz světla na rovinném zrcadle

Vyleštěné kovové rovinné plochy, obvykle chráněné skleněnou vrstvou, nazýváme rovinná zrcadla. Pro odraz světelného paprsku na zrcadle platí zákon odrazu: Úhel odrazu se rovná úhlu dopadu. Odražený paprsek leží v rovině dopadu.

Obraz v rovinném zrcadle je zdánlivý, stejně velký, vzpřímený a stranově převrácený.

Kulová zrcadla

Kulová zrcadla mohou být dutá nebo vypuklá. Rovnoběžné paprsky se po dopadu na duté zrcadlo odrážejí do jednoho bodu, který nazýváme ohnisko dutého zrcadla. Paprsky rovnoběžné s optickou osou dopadající na vypuklé zrcadlo se odrážejí, jakoby vycházely z jednoho místa za zrcadlem. Tento bod nazýváme ohnisko vypuklého zrcadla.

Zobrazení předmětu kulovými zrcadly

Skutečný obraz předmětu vzniká protnutím paprsků světla odražených od zrcadla na stínítku. Zdánlivý obraz předmětu nelze zachytit na stínítko. Duté zrcadlo vytváří obraz skutečný, je-li předmět od zrcadla dál než ohnisko. Je-li předmět mezi ohniskem a dutým zrcadlem, pozorujeme zdánlivý, zvětšený obraz. Obraz předmětu, který pozorujeme vypuklým zrcadlem, je vždy zdánlivý a zmenšený.

Lom světla

Na rozhraní dvou prostředí, kterými světlo prochází, nastává lom světla. Je důsledkem různých rychlostí šíření světla v různých prostředích. K lomu světelného paprsku ke kolmici dojde, prochází-li světlo do prostředí, ve kterém se šíří menší rychlostí než v původním prostředí (vzduch – sklo, vzduch – voda). K lomu světelného paprsku od kolmice dojde, prochází-li světlo do prostředí, ve kterém se šíří větší rychlostí než v původním prostředí (sklo – vzduch, voda – vzduch).

Čočky

Rozeznáváme dva druhy čoček – rozptylky a spojky. Rozptylky mění rovnoběžný svazek paprsků na paprsek rozbíhavý. Spojky jsou čočky, které mění rovnoběžný svazek paprsků na sbíhavý.

Bod, do kterého spojka láme všechny paprsky dopadající rovnoběžně s optickou osou, nazýváme ohnisko spojky. Čočka spojka se používá pro brýle pro dalekozraké oči a pro lupu, dalekohledy, mikroskopy, objektivy fotoaparátů.

U rozptylky nazýváme ohniskem bod, ze kterého se rozptylují paprsky dopadající rovnoběžně s optickou osou. Rozptyly zmenšují obraz pozorovaného předmětu. Rozptylkou je například okulár Galileova dalekohledu. Dále se používá pro brýle pro krátkozraké oči.

Důležitým údajem u čoček je ohnisková vzdálenost, která udává vzdálenost ohniska od optického středu čočky.

Lidské oko

Oko se přizpůsobuje pozorování různě vzdálených předmětů kolem nás tím, že oční čočka mění svou ohniskovou vzdálenost. Dvě nejčastější vady oka jsou krátkozrakost a dalekozrakost. Vadu krátkozrakého oka (nevidí do dálky) korigujeme čočkou rozptylkou a dalekozrakého oka (nevidí na blízko) čočkou spojkou.

Optické klamy

Patří sem spodní nebo svrchní zrcadlení, které vzniká lomem a úplným odrazem slunečního světla na různých vrstvách atmosféry. Svrchní zrcadlení bývá v polárních krajinách.

Fata morgána – optický jev v atmosféře, zrcadlení. Lze ji pozorovat na rozpálené silnici nebo na poušti.

Rozklad světla, barvy

Bílé světlo se při průchodu skleněným hranolem rozkládá na jednoduché barvy a vzniká spektrum. Jsou v něm tyto barvy – fialová, indigová, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená. K rozkladu světla dochází i na vodních kapkách a vzniká duha.

Lidské oko obsahuje buňky citlivé na tři barvy – červenou, zelenou a modrou (označujeme RGB).

 

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz